Proslava spomena rođenja sluge Božjega Josipa Stadlera

Proslava spomena rođenja sluge Božjega Josipa Stadlera

Utorak, 24. 1. 2012.

SLAVONSKI BROD: Pod geslom "Propovijedao je Riječ posvuda..." proslavljen je u utorak 24. siječnja u Slavonskom Brodu spomen rođenja i krštenja sluge Božjega Josipa Stadlera, prvog vrhbosanskog nadbiskupa, koji je u tom gradu rođen i kršten u crkvi Gospe od Brze Pomoći, 24. siječnja 1843. godine. Program proslave započeo je zajedničkom molitvom kod spomenika podignutog Stadleru u čast, u blizini njegove rodne kuće, koju je predvodio domaći župnik Ivan Lenić, slavonskobrodski dekan, a tijekom dana pohodili su i grob Stadlerovih roditelja.


Večernje euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Gospe od Brze Pomoći, u kojoj je Stadler kršten, kao izaslanik đakovačko-osječkog nadbiskupa Marina Srakića predvodio je dr. Antun Čečatka, kanonik iz Đakova, a propovijedao dr. Pavo Jurišić, dekan sarajevskog KBF-a i voditelj postupka za Stadlerovo proglašenje blaženim i svetim. Sudjelovalo je veći broj sestara Služavka Malog Isusa iz sarajevske, zagrebačke i splitske provincije sa svojim poglavaricama, na čelu sa zamjenicom vrhovne poglavarice Družbe s. Irenom Olujević.

Ocrtavajući Stadlerov lik i djelo dr. Jurišić u homiliji je istaknuo kako je Stadlerov smisao pastirskog i svećeničkog zalaganja bilo propovijedanje Riječi Božje i poučavanje naroda u vjeri te kako su njegova nastojanja bila usmjerena na to da se Kraljevstvo Božje širi i proslavi Bog u svemu.

"Kao mladi svećenik u Zagrebu, Stadler je osjećao, kao radosnu obvezu, da radi na tome kako bi u hrvatskom narodu uznapredovalo poznavanje vjere, a to je nastojao provoditi i u Bosni. Radovao se nedužnosti i moralnoj čistoći naroda u Bosni, njegovoj otvorenosti životu, gdje se brak cijenio, a ljudi se nisu bojali života. Kada je 1885. došao u Vrhbosanskoj nadbiskupiji bilo je 7.201 rođene djece", rekao je postulator te istaknuo kako je Stadler veliku pozornost u pastoralu stavljao na pouku puka u vjeri; uveo iz godine u godinu održavanje katehetskih propovijedi koje su sustavno obrađivale kršćanski nauk, uz upute svećenicima priređivao je i katekizamsku literaturu, ponovno tiskao i dijelio vjernicima katekizam zvan 'biskupovača', što je pomoglo da je bosanski katolički živalj bio dobro poučen u kršćanskom nauku. Nadbiskup je poticao propovjedanje, te je objavio knjigu govorništva, a sam je govorio s apostolskim žarom. "Cjelokupno njegovo pastirsko djelovanje bilo je prilagođeno vremenu i prilikama kako bi riječ Božja došla do svakoga srca. U tome svima, napose nama koji služimo na oltaru, može biti primjer kako postići vlastito obraćenje, kako biti Kristov", zaključio je na kraju dr. Jurišić.

Slavlje je pjesmom uzveličao župni zbor predvođen s. Monikom Zvonarec, a na kraju mise prvi je puta izvedena pjesma "Slugo Božji, Josipe", koju je napisala župljanka Nedjeljka Novinc-Andrić.

Posebno je svečano bilo u KKD Ivana Brlić-Mažuranić na predpremijeri dokumentarnog film "Život i djelo sluge Božjega Josipa Stadlera". Uz svesrdnu pomoć župnika Pave Madžarevića, autor tog 50-minutnog filma je Brođanin Stjepan Šarić. S dvije pjesme o Stadleru nastupio je bend "Šokci za pet'".

Svoje prve dojmove, pohvale i zahvale za film izrekli su s. Olujević, dr. Jurišić i dekan Lenić, a svoju radost na kraju je izrekao i sam autor Šarić.

O daljnjem tijeku postupka beatifikacije postulator dr. Jurišić je pojasnio da je priveden do mogućeg završetka, odnosno piše se kritička pozicija kojom se treba dokazati Stadlerov svetački život, krijeposti koje su ga krasile, otkloniti moguće poteškoće, te kako je još potrebno na procesu o čudesima dokazati jedno čudo. Dodao je da je svemu tome potrebna i naša molitva.

  Vijesti - Sve